Floransa’da Nerede Kalınır? Floransa Otel Önerileri

Tarihi ve kültürel açıdan dünyanın en zengin şehirlerinden biri olan ve Rönesans dönemine de ev sahipliği yapmış olan Floransa’da, deyim yerindeyse elinizi sallasanız tarihi bir yapıya, müzeye ya da sanat galerisine çarpar. Floransa Arno Nehri üzerine kurulmuştur ve bu nehir şehri ikiye böler. Ayrıca bu nehir üzerinde Floransa’nın simgesi haline gelmiş çok sayıda nehir bulunur. Şehrin simge yapısı olarak ise Michelangelo’nun Davut Heykeli gösterilebilir. Pek çok sanat severin ve aşığın hayallerini süsleyen Floransa tatili sırasında konaklamak isterseniz çok sayıda alternatifiniz mevcut. Peki Floransada nerede kalınır ve görülmesi gereken en önemli noktalar nereler?

Floransa’da Nerede Kalınır?

Floransa

Baştan başa bir sanat galerisi gibi gezilebilecek olan Floransa’da çok sayıda görülecek nokta var ve bu noktaların tamamında çeşitli konaklama seçenekleri bulmak mümkün. Floransa’da ziyaretçilerin ilk görmek istedikleri yerlerden biri şüphesiz ki Michelangelo’nun Davut Heykeli. Ayrıca Duomo Katedrali ve Ponte Vecchio da görülmesi gereken yerler arasında. Tüm bu önemli merkezler Arno Nehri’nin iki yakasında kurulmuş olan bu şehrin çeşitli lokasyonlarına dağılmış durumda. Rönesans sanatının doğduğu şehir tüm ziyaretçilerine sıra dışı gastronomik deneyimler, dünyaca ünlü markalardan alışveriş imkanı, canlı bir atmosfer ve muhteşem doğal güzellikler sunuyor.

Floransa içerisinde Floransa Tarihi Merkez, Duomo, Uffizi, San Lorenzo, Santa Maria Novella, San Marca, Piazza Michelangelo, Tornabuoni, Santo Spirito, Porta la Prato, Santa Croce ve Campo di Marte gibi çok sayıda bölge bulunuyor. Bu bölgelerin tamamından bahsetmek en azından şu an için mümkün değil. Tarihi, kültürel ve sanatsal zenginlikleri ile dikkat çeken Floransa Tarihi Merkez 1982 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi içinde yer alıyor. Floransa Tarihi Merkez görülmesi gereken en ikonik yapılara oldukça yakın bir merkezde bulunuyor. Yani eğer Floransa’nın her köşesini görmek isterseniz konaklamak için en ideal alan burası. Örneğin Floransa’nın sembolü haline gelen Duomo Katedrali tarihi merkeze oldukça yakın. Aslında Duomo, San Lorenzo ve Uffizi gibi alanlar Floransa Tarihi Merkez içerisinde değerlendiriliyor olsa da aslında buraları ayrı konaklama bölgeleri olarak görmek gerek. Floransa Tarihi Merkez içerisinde tercih edebileceğiniz Floransa konaklama önerileri ise şu şekilde:

Duomo

Floransa

Floransa şehir merkezinin en canlı bölgelerinden olan Duomo bölgesinde görülmesi gereken ilk nokta elbette şehrin sembol yapılarından olan Duomo Katedrali. Santa Maria del Fiore olarak da bilinen katedral gotik ve rönesans tarzında inşa edilmiş. Katedralin devasa kubbesi muhteşem bir panoramik Floransa manzarası sunuyor. Duomo bölgesinde 14. yüzyıldan kalma Giotto’nun Çan Kulesi, San Giovanni Vaftizhanesi, tarihi yapıların buluştuğu bir meydan olan Piazza del Duomo, tarihi pazar yapısı ve sokak tezgahları ile ünlü olan San Lorenzo pazarı Duomo bölgesinin görülmesi gereken diğer noktaları. Ayrıca pek çok ünlü restoran ve mağazayı da bu bölgede bulabilirsiniz. Duomo bölgesi için Floransa otel önerileri ise şu şekilde:

Hotel de Lanzi (En ucuz)

Sade bir tasarıma sahip olan bu otelin bazı odaları Duomo manzarası ve Giotto’nun Çan Kulesi manzarası sunuyor. Otel içerisinden tüm temel ihtiyaçları karşılayabilirsiniz.

Duomo Suites Florence (En popüler)

Otelde konaklamak istemeyenler için son derece şık bir daire 22 metrekarelik bu konaklama birimi Santa Maria del Fiore Katedrali’ne 400 metre mesafede bulunuyor. Piazza del Duomo ise 280 metre uzaklıkta.

Rocco Forte Hotel Savoy (En lüks)

Uffizi Galerisi ve Floransa Katedrali arasında yer alan otel şık ve çağdaş bir dekorasyona sahip. Oteldeki odalardan Piazza del Duomo meydanını, Giotto’nun Çan Kulesi’ni ve Brunelleschi’nin kubbesini görmek mümkün. 5 yıldızlı olan bu otelde bir fitness merkezi de bulunuyor. Rocco Forte Hotel Savoy Floransa otel tavsiyeleri arasında en iyilerden biri.

Uffizi

Uffizi

Botticelli’nin “Doğuşun İlahi Komedyası”, Michelangelo’nun “Tondo Doni” tablosu, Raphael’in “Madonna of the Goldfinch” yapıtı, Leonardo Da Vinci’nin “Annunciation gibi eserlerinin yanı sıra Caravaggio’dan Rembrandt’a, Van Dyck’ten Verrocchio’ya kadar pek çok ünlü sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan Uffizi Sanat Galerisi bu bölgede yer alır. Ayrıca sanat eserleri ve tarihi anıtlarla süslü Floransa’nın ünlü meydanlarından olan Piazza Della Signoria da yine Uffizi sınırları içerisindedir. Michelangelo’nun David heykeli ve Neptün Çeşmesi gibi önemli heykellerin kopyaları bu meydana yerleştirilmiştir. Uffizi bölgesinde görülmesi gereken bir diğer nokta eşsiz atmosferi ve üzerindeki butik dükkanları ile Ponte Vecchio Köprüsü’dür. Eğer Floransa da nerede kalınır diye soruyorsanız, Uffizi için tercih edebileceğiniz otel seçenekleri şu şekilde:

Hotel Hermitage (En Ucuz)

Floransa’nın panoramik bir manzarasını sunan bu küçük ve panoramik otel antika mobilyalar ve Floransa halıları ile dekore edilmiştir. Ayrıca teras kısmındaki terasta sunulan açık büfe kahvaltı tüm müşteriler içindir. Uffizi Galerisi otele 200 metrelik mesafede bulunur.

Hotel Davanzati (En popüler)

Fiyat performans olarak en iyi Floransa otel tavsiyeleri arasında yer alan bu 3 yıldızlı otel Strozzi Sarayı’na 200 metre, Piazza del Duomo di Firenze’ye 700 metre, Santa Maria del Fiore Katedrali’ne ise 500 metrelik mesafede bulunuyor.

Palazzo Portinari Salviati Residenza D’Epoca (En lüks)

Panoramik bir manzara, kapalı yüzme havuzu, teras ve havaalanı servisi gibi çok sayıda hizmet sunan otel Floransa Havaalanına yalnızca 11 kilometre uzaklıkta. Pek çok ünlü cazibe merkezine yakın bir lokasyonda bulunan otelin bu merkezlere olan uzaklığı ise şu şekilde: Piazza della Signoria 300 metre, Palazzo Vecchio 400 metre ve Ponte Vecchio 700 metre. Tesis Floransa otel önerileri arasında en lüks seçeneklerden biri durumunda.

San Lorenzo

San Lorenzo

Floransa’nın hareketli bölgelerinden biri olan San Lorenzo dünyaca ünlü pazarı ile bilinir. Bu tarihi pazarda hediyelik eşyalardan giyim ürünlerine, taze meyve ve sebzelerden peynir ve et ürünlerine kadar pek çok şey bulunabilir. Bölgede tarihi 4. yüzyıla kadar uzanan San Lorenzo Bazilikası görülmesi gereken en ikonik yapıdır. Michelangelo’nun ünlü eserlerinden biri olan Medici Şapeli ya da Laurentian Kütüphanesi de bu bazilika içerisinde yer alır. Ayrıca San Lorenzo bölgesinde yılın her dönemi festivaller ve etkinlikler ile karşılaşmak mümkün. Bölgede isterseniz San Lorenzo Kilisesi ve San Marco Manastırı gibi tarihi yapıları da görebilirsiniz. San Lorenzo bölgesi için Floransa otel tavsiyeleri ise şu şekilde:

Hotel San Lorenzo (En ucuz)

Tarihi bir binanın ikinci katında hizmet veren Hotel San Lorenzo Floransa Katedrali’ne 450 metre uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca San Lorenzo Pazarı da bu otelin önünde kuruluyor. Ponte Vecchio köprüsü ise 1 km uzaklıkta.

Cicerone Guest House (En popüler)

19. yüzyılda inşa edilmiş bir binanın giriş katında hizmet veren bu guesthouse özel banyolu ve klimalı odalar sunuyor. Bu yüzden fiyatının sıradan bir guesthouse ile mukayese edildiğinde biraz daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Ponte Vecchio Köprüsü ve Uffizi Galerisi otele 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Hotel Cerretani Firenze (En lüks)

17. yüzyılda kalma restore edilmiş bir binada hizmet veren otel modern tarzda döşenmiş geniş odalara sahip. Otelin ayrıca bir lounge barı da bulunuyor. Eğer Uffizi Galerisi de dahil olmak üzere önemli lokasyonları ziyaret etmek isterseniz, otelin müşterilerine özel olarak gerçekleştirdiği turlara katılabilirsiniz.

Santa Maria Novella

Santa Maria Novella

Şehrin en eski merkezlerinden biri olan Santa Maria Novella pek çok turist için en önemli cazibe merkezlerinden biri durumunda. Şehrin en önemli kiliselerinden biri olan, gotik ve rönesans tarzında inşa edilmiş Santa Maria Novella Bazilikası bu bölgededir. Ayrıca aynı isimli, 13. yüzyıldan kalma bir dominiken manastırı da bulunur. Manastır içerisinde bulunan freskleriyle ünlü San Lorenzo Şapeli ve kütüphane görülmeye değerdir. Bölgede görmeniz gereken diğer önemli lokasyonlar ise şunlardır: 13. ve 18. yıllar arasına ait resimleri ve heykelleri barındıran eski ve modern sanat galerisi, önemli bir meydan olan Piazza di Santa Maria Novella, 1612 yılında kurulmuş olan ve bugün hala hizmet vermeye devam eden Antik Eczane. Santa Maria Novella bölgesi için Floransa konaklama önerileri ise şöyle:

Boutique Hotel Borgo (En ucuz)

Arno Nehri’nin hemen yanında bulunan bu butik otel 18. yüzyıldan kalma tarihi bir binada hizmet veriyor. Santa Maria Novella Bazilikası’na yakın bir lokasyonda bulunan otelden Duomo ve Ponte Vecchio gibi önemli merkezlere yürüyerek ulaşmak mümkün.

Hotel Magenta (En popüler)

Eski bir aile işletmesi olan bu otel 1900’lerin başında inşa edilmiş olan muhteşem bir binada hizmet veriyor. Popüler taverna ve restoranlara yakın bir lokasyonda bulunan otelden ünlü Ponte Amerigo Vespucci köprüsüne 200 metrelik bir yürüyüş ile varabilirsiniz.

The St. Regis Florence (En lüks)

Arno Nehri’nin kıyısında bulunan ve muhteşem bir Ponte Vecchio Köprüsü manzarası sunan bu otel üst segment Floransa konaklama önerileri arasında. Otelin en önemli özelliklerinden biri Brunelleschi tarafından tasarlanmış bir binada hizmet veriyor olması. Ayrıca bu 5 yıldızlı otelde spa ve spor salonu gibi hizmetler mevcut. Odaların tamamı antika mobilyalar ve sanat eserleri ile döşenmiş durumda. Otelin ünlü restoranı Winter Garden Akdeniz ve Toscana mutfağından en güzel lezzetleri sunuyor.

Piazzale Michelangelo

Piazzale Michelangelo

Floransa’nın en ünlü panoramik manzara noktalarından olan Piazzale Michelangelo Arno Nehri, Ponte Vecchio ve Duomo Katedrali de dahil olmak üzere şehrin popüler merkezlerini tepeden görme imkanı sunuyor. Bu tepede Michelangelo’nun önemli eseri David Heykelinin bir replikası da bulunur. Bölgede ayrıca pek çok gül türünü içerisinde barındıran Gül Bahçesini ziyaret edebilir, doğayla iç içe olan bisiklet ve yürüyüş rotalarını takip edebilirsiniz. Piazzale Michelangelo için Floransa otel önerileri şu şekilde:

Classic Hotel (En ucuz)

Yüzlerce yıllık ağaçlar ve yemyeşil bahçeler ile kuşatılmış olan bu küçük otel Porta Romana kapısının hemen yakınında bulunuyor. 19. yüzyılda kalma bir villada hizmet vermeye devam eden otelde Akdeniz tarzı odalarda konaklayabilirsiniz.

Hotel David (En popüler)

Antika mobilyalar ve sanat eserleri ile dekore edilmiş bu otelden Floransa tarihi merkezine otobüsle yalnızca 5 dakikada ulaşabilirsiniz. Otelin hem lobisinde hem de bahçesinde 18:30 ile 20:00 saatleri arasında ücretsiz içecek ve atıştırmalıklar sunulur. Odalarının tamamında klima mevcuttur. Otel bölgedeki pek çok otel gibi 19. yüzyıldan kalma bir villada hizmet verir.

Park Palace Hotel (En lüks)

Tarihi bir Floransa villasında hizmet veren otelin son derece geniş ve antika mobilyalarda vakit geçirebileceğiniz bir bahçesi bulunuyor. Ayrıca bahçede bulunan açık havuzdan da faydalanabilirsiniz. Kruvasan, taze meyveler ve yerel lezzetlerden oluşan açık büfe kahvaltıdan tüm müşteriler yararlanabilir. Otelin en dikkat çekici köşesi ise şömine, İran halıları ve antika mobilyalar ile döşenmiş olan okuma salonu. Sakin bir tatil geçirmek isteyenler için en güzel Floransa otel tavsiyeleri arasında.

Diğer Bölgeler

Tornabuoni

Yukarıda listelenen bölgeler Floransa’yı ziyaret eden turistlerin konaklama tercihleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Fakat Floransa yalnızca bu bölgeler ile sınırlı değil. Santo Spirito, Tornabuoni, Santa Croce ve Campo di Marte de Floransa’da konaklamak için tercih edebileceğiniz bölgeler arasında yer alıyor. Biz de bu bölgelerin en popüler konaklama seçeneklerini sizler için listelemenin iyi olabileceğini düşündük. İşte Floransa’nın daha az popüler bölgelerinde tercih edebileceğiniz konaklama seçenekleri:

Hotel Palazzo – Santo Spirito

16. yüzyıldan kalma bir binada, muhteşem bir manzara sunan bir çatı bahçesi ile hizmet veren otel Ponte Vecchio Köprüsü’ne 5 dakikalık mesafede bulunuyor. Pek çok otoriteye göre Floransa şehrinde tercih edebileceğiniz en iyi otellerden biridir ve buna rağmen çok iyi fiyatlar sunar.

Casa G. Firenze – Tornabuoni

Modern ve sade bir tarzda döşenmiş bu otel İtalyan tarzı mimarinin en güzel örneklerinden biri. Otel Piazza della Signoria, Accademia Galerisi, Santa Maria Novella ve Piazza del Duomo di Firenze gibi cazibe merkezlerine yürüme mesafesinde bulunuyor.

Palazzo Roselli Cecconi – Santa Croce

Santa Croce Bazilikası’nın muhteşem manzarasına sahip olan otel açık büfe kahvaltı sunuyor. Otel Ponte Vecchio Köprüsü’ne 10 dakika mesafede bulunmasının yanı sıra Floransa’nın her noktasına kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz Campo di Marte tren istasyonuna da 2 kilometrelik mesafede.

Villa Neroli – Campo di Marte

Açık yüzme havuzu ve 6000 metrekarelik muhteşem bir bahçe sunan Villa Neroli 1800’lerden kalma bir villada hizmet veriyor. Floransa Tarihi Merkezine araç ile yaklaşık 10 dakikada varabilirsiniz. Otelin barı ve tüm müşteriler için açık büfe kahvaltısı mevcut.

Yorum yapın