En İyi PSU Markaları ve Güç Kaynağı Önerileri

Bilgisayarlara çalışmaları için gereksinim duydukları gücü sağlayan ve bu özellikleri nedeniyle bilgisayarların tartışmasız en önemli parçaları olan PSU bilgisayarın performansı üzerinde doğrudan etkilidir. Kullanıcıların büyük kısmı bilgisayar satın alırken ya da toplarken ilk donanım ürünü olarak PSU’ya odaklanmasa da aslında bilgisayardaki her bir bileşeni besleyen PSU’nun bilgisayarın adeta kalbi demek pek de yanlış bir tanımlama olmaz.

Bilgisayardaki güç kaynağının bozulması genellikle diğer bileşenlerin de bozulmasına neden olur. Çünkü işlemciden grafik kartına kadar bilgisayardaki her bir parçanın gücü, güç kaynağından gelir. Bu nedenle bilgisayardaki yükseltmeler sırasında satın alınan parçaların güç kaynağıyla uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Siz de bilgisayar toplamak ya da güç kaynağınızı yükseltmek istiyorsanız en iyi power supply markaları ve özelliklerine yer verdiğimiz PSU marka önerisi listemizden faydalanabilirsiniz.

Cooler Master MWE 700W

Cooler Master MWE 700W
Cooler Master MWE 700W
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

PSU önerisi 2022 listemizin ilk ismi Cooler Master MWE 700W sistemlerin hem düşük maliyetle hem de güvenli ve verimli bir şekilde çalıştırılmasını sağlayan en güvenilir alternatiflerden biridir. 80 PLUS Bronze verimlilik sertifikası, +12V tek kanal çıkışı, DC-DC + LLC devre tasarımı, aktif PFC koruması ve sıcaklığa duyarlı özellikteki HDB fanıyla amacına uygun ve orijinal bir güç kaynağıdır. Kullanıcıların ihtiyaçlarının hemen hemen tümünü karşılama amacıyla özel olarak tasarlanan Cooler Master MWE 700W %85 verimliliği garanti ederek en iyi PSU modelleri arasında anılmayı başarır.

Power Supply önerisi olarak sıklıkla karşınıza çıkacak bir model olan Cooler Master MWE 700W hassas özellikteki 120mm HDB fanıyla en az gürültüyle ve sorunsuz bir şekilde çalışır. Ayrıca fan hızını sistemin sıcaklığına göre otomatik bir şekilde ayarlar. En kaliteli PSU markaları içinde bulunan Cooler Master’ın MWE 700W modeli sistemdeki tüm bileşenler ve tüm bağlantılar arasında tutarlılığı sağlayabilmek amacıyla sürekli aynı güçten ve aynı kaynaktan beslenir. En iyi power supply modellerinden Cooler Master MWE 700W, 80Plus verimlilik, 12V güç için 3V ve 5V seviyelerinde minimal dalgalanma gürültüsüyle bileşenlere zarar vermeyecek şekilde tasarlanır.

Asus ROG-THOR-850P

Asus ROG-THOR-850P
Asus ROG-THOR-850P
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

En iyi PSU alternatifleri arasından seçim yapmak isteyenler için en iddialı modellerden Asus ROG-THOR-850P Aura Sync ve OLED ekranıyla dikkatleri üzerinde toplar. Adreslenebilir LED’ler ve Aura Sync uyumuyla gelişmiş kişiselleştirmenin yanı sıra OLED güç ekranıyla gerçek zamanlı güç kullanımını izleme imkanı bulunur. %100 Japon üretimi kapasitörler ve diğer üst düzey bileşenlerle üretilen Asus ROG-THOR-850P yüksek kaliteli kapasitörlerine ek olarak geniş soğutma blokları ve 135mm Wing-blade fanla LAMBDA A+ ve 80 Plus Platinium sertifikalarını almaya hak kazanmıştır.

Mükemmel performans elde etmek isteyen kullanıcılar için tercih edilebilecek en iyi güç kaynağı modellerinden biri olarak kabul edilir. PSU marka önerisi olarak ismi en sık geçen alternatiflerden Asus ROG-THOR-850P’ta bulunan Asus Aura Sync aydınlatma ekosistemi ile oyun sistemi, bileşenler ve çevre birimlerdeki ışık efektlerini senkronize etmek mümkündür. Adreslenebilir dahili Aura RGB Led’ler sayesinde kullanıcının kendine özel görünüm oluşturma imkanı da var. Gerçek zamanlı güç kullanımını gösteren entegre OLED paneli olan ilk PC güç kaynağı olma özelliği taşıyan Asus ROG-THOR-850P ile sistemin harcadığı güç miktarını görmek mümkün.

Corsair CV550

Corsair CV550
Corsair CV550
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

En iyi güç kaynağı markaları arasında ilk sıralarda yer alan Corsair’ın CV550 modeli, 550W güce ve 120mm’lik fana sahiptir. Soğutma işlemi bu fan tarafından son derece sessiz bir şekilde gerçekleştirilir. 125mm uzunluğunda bir güç kaynağı olduğundan hemen hemen tüm güç kasalarına rahatça sığan Corsair CV550 en iyi güç kaynağı alternatiflerinden biridir. Güç kaynağı tavsiye listemizdeki diğer bir isim olan Corsair CV550 100.000 saat çalışma ömrü sağladığı gibi 20+4 pin, 4+4 pin, 8 pin, PCI-E 6+2 pin, 7 adet SATA ve 4 adet IDE bağlantısıyla dikkat çeker.

En iyi PSU markaları arasında anılan Corsair’ın CV serisi daha az ısı ve daha düşük enerji maliyetlerine yönelik olarak %88’e kadar verimlilik sağlayan 80 PLUS Bronze sertifikasına sahiptir. Corsair güç kaynaklarının her birinde olduğu gibi CV serisinde de seçilen Watt varyantından bağımsız olarak tam kapasitede sürekli güç elde etme imkanı vardır. 120mm’lik termal olarak kontrol edilen düşük gürültülü soğutma fanı, güç kaynağı ağır stres altında olduğundan sadece yüksek hızda dönerken daha düşük yüklerde daha sessiz bir çalışma elde edilecek şekilde yavaşlar.

Corsair CX750F RGB

Corsair CX750F RGB
Corsair CX750F RGB
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Corsair en iyi power supply markaları ve Corsair CX750F RGB en iyi power supply modelleri arasındadır. Güç kaynağı üretiminde lider markalardan Corsair’in CX750F RGB modelinde RGB aydınlatmaları seven kullanıcıların beğenileri ön planda tutulmuş. Bunun sonucunda en iyi PSU modellerinden Corsair CX750F RGB’de yer alan fanın RGB aydınlatması var. Özellikle güç kaynağı ünitesinin açık olduğu kasalarda hoş bir görünüm sağlayan Corsair CX750F RGB modeli 80 Plus Bronz verimlilik sertifikası ve 750W kapasitesiyle dikkat çekiyor.

Ayrıca gürültü seviyelerini düşük tutmak için dizayn edilmiş özel bir fan eğrisi olan ince ayarlanmış 120mm RGB fan vardır. 40 derece sıcaklığa kadar destek sağlayan Corsair CX750F RGB’de 1 adet 24 pin, 1 adet 4+4 pin, 1 adet PCI-E 6+2 pin, 8 adet SATA, 4 adet PATA, 1 adet iCUE RGB ve 1 adet iCUE to ARGB bağlantısı var. Kablolar modüler yapıda olduğundan kasada saklanmaları gerekmez. Bu durum ayrıca hava sirkülasyonunu da doğrudan etkiler.

Asus TUF GAMING 450B

Asus TUF GAMING 450B
Asus TUF GAMING 450B
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Kaliteli PSU markaları denilince aklan gelen ilk isimlerden ASUS’un ürettiği TUF GAMING 450B güvenilir bir güç platformunun meydana getirilebilmesi amacıyla askeri sınıf bileşenlerle sağlam soğutma çözümlerini bir araya getirir. Bu kapsamda, yüksek kalitedeki kapasitörlerle bobinler, en zorlu askeri gereksinimleri karşıladıklarının garanti edilebilmesi için titreşim ve aşırı sıcaklık dahil olmak üzere çeşitli testlerden geçirilirler.

Asus TUF GAMING 450B güç kaynaklarında 80 Plus Bronze sertifikalı, yüksek kaliteli bileşenler kullanılmakta olup verimli ve güvenilir bir çalışma imkanı verirler. Aynı zamanda PSU markaları içinde kalitesiyle ön plana çıkan ASUS güç kaynağı için düşük sıcaklıklar ve 135mm Eksen teknolojisine sahip fan için çok daha sessiz akustik bir profil elde etme imkanı verir. Power Supply önerisi olarak güç kaynağı tavsiye listelerinin değişmez isimlerinden olan Asus TUF GAMING 450B 6 yıllık bir garantiyle destekleniyor.

MSI MPG AG50GF 650W

MSI MPG AG50GF 650W
MSI MPG AG50GF 650W
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Tartışmasız bir şekilde en iyi PSU markaları arasında sayılan MSI’ın MPG AG50GF 650W modelinde MPG Gaming güç kaynağı en yüksek gereksinimleri karşılamak üzere tasarlanmış olup NVIDIA GeForce RTX™ 30/20 serisi ve AMD GPU’ları destekliyor. PSU önerisi 2022 listemizin en iddialı isimlerinden MSI MPG AG50GF 650W’ın giriş çıkışları, farklı ekran kartlarının konnektör tasarımlarına uyum sağlayacak şekilde farklı konnektör tiplerini destekleme özelliğine sahiptir.

Güç kaynağının verimliliğinin sistem performansını da güç tüketimini de doğrudan etkilediğinin bilinciyle MSI MPG AG50GF 650W’taki 80 Plus Gold sertifikası daha düşük enerji tüketimini ve daha yüksek verimliliğini garantileme avantajı sağlar. En iyi güç kaynağı alternatiflerinden MSI MPG AG50GF 650W, %100 Japon üretimi 105°C kapasitörlere sahiptir. PSU marka önerisi olarak verilebilecek MSI MPG AG50GF 650W’taki kabloların tümü siyah ve yassı bir tasarıma sahiptir. Kabloların yassı olması kablo yönetimini kolaylaştırdığı gibi kolay yönlendirilmesine de katkıda bulunur.

Asus ROG-STRIX-550G

Asus ROG-STRIX-550G
Asus ROG-STRIX-550G
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Kaliteli PSU markaları arasında yeri garanti olan Asus’un ROG-STRIX-550G modeli üst düzey soğutma performansıyla dikkat çeker. ROG soğutma bloklarının kritik bileşenleri koruması sonucu elde edilen düşük sıcaklıklar gürültünün azalmasını ve kullanım ömrünün uzamasını sağlar. Eksen teknolojili fan tasarımında bulunan küçük yuva daha uzun kanatlara yer vermeyi sağladığı gibi bariyer halkası da aşağı yönlü hava basıncını artırır. Kaymalı yataklı tasarımlara göre çift rulmanlı fanları iki kat daha uzun süre dayanma özelliğine sahiptir.

0 dB teknolojisi sayesinde yüksek performans gerektirmeyen oyunları sessizce oynama imkanı verir. 80 Plus Gold sertifikası bulunan Asus ROG-STRIX-550G’nin dış görünümü, ürünün görünen kısımlarının değiştirilmesini sağlayan manyetik logo ve çıkartmalarla kişiselleştirilebilir. Modüler kablolar sayesinde derli toplu bir sisteme sahip olma imkanı veren Asus ROG-STRIX-550G psu önerisi 2022 listemizin popüler modellerindendir.

Gigabyte P650B 650W

Gigabyte P650B 650W
Gigabyte P650B 650W
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Gigabyte P650B 650W en iyi güç kaynağı modellerinden biri olarak 80 Plus sertifikasına sahiptir. Daha iyi güç verimliliği sağlayarak güç israfını, ısı ve fan gürültüsünü azaltır. %89’a kadar verimlilik sağlayabilen Gigabyte P650B 650W sistem yapıları için en iyi çözümü sağlamasının yanı sıra örgülü kablolarıyla kasadaki hava akışını iyileştirerek dağınıklığı azaltmayı başarır. Gürültüyü azaltmayı ve termal performansı optimize eden 120mm’lik hidrolik rulman fanı daha kararlı ve daha uzun kullanım ömrü sağlama noktasında önemli bir rol üstlenir. Ayrıca fan hızının otomatik güç algılamasına göre ayarlanması mümkündür.

Everest Rampage RMP-600-80P 600W

Everest Rampage RMP-600-80P 600W
Everest Rampage RMP-600-80P 600W
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

PSU önerisi 2022 listemizdeki fiyat performans ürünlerinden Everest Rampage RMP-600-80P 600W, performans ve verimlilikten ödün vermeksizin yüksek güç elde etmek isteyen kullanıcılara özel olarak tasarlanmıştır. Yüksek güce sahip, sessiz fanı ve ekstra soğutma teknolojisiyle yeni nesil teknoloji ürünü işlemciler ve diğer gelişmiş sistemlerle sorunsuz bir şekilde çalışır.120×120 mm boyutlarındaki iki fanı maksimum soğutma düzeyine ulaşır ve ısı düzeyini minimize eder.

Yorum yapın