En İyi ve En Eğlenceli Kutu Oyunu Tavsiyeleri

En popüler ve kalıcı oyun türlerinin başında kutu oyunları gelir. Masa oyunları olarak da anılan kutu oyunları genellikle belirli bir başlangıcı ve bitişi olan oyunu yöneten bir dizi kurala sahiptir. Aynı zamanda diğer oyuncular karşısında galip gelmeye odaklanan rekabetçi unsur kutu oyunlarının temel karakteristik özelliğidir. Kutu oyunları türlerine ve karmaşıklık derecelerine bağlı olarak çocuklar ve yetişkinler tarafından oynanabilir.

Kutu oyunlarının aile ve arkadaşlarla iyi vakit geçirmek için harika bir alternatif olması nedeniyle aile kutu oyunları tavsiye ile pek çok kişi tarafından satın alınmaktadır. Aile ve arkadaşlarla eğlenceli bir şekilde etkileşime girmenin en keyifli yollarından biri olan eğlenceli masa oyunları  aynı zamanda çocukların problem çözme, rasyonelleştirme ve strateji becerileri kazanmasına yardımcı olmak gibi faydalar da sağlar. Siz de evde oynanabilecek kutu oyunları ile ilgili bilgileri derlediğimiz yazımızı okuyarak ailenizle ve arkadaşlarınızla keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak yepyeni bir dünyaya adım atabilirsiniz.

Keyifli Zaman Geçirmenizi Sağlayacak 10 Kutu Oyunu Önerisi

Evde geçirilen zamanların çok daha keyifli hale gelmesini sağlayan pek çok kutu oyunu vardır. Kutu oyunları farklı sayıda ve farklı yaş gruplarından oyuncu ile oynanabilir. Bunlar arasında klasikleşmiş Monopoly’den son yıllara damga vuran Tabu’ya kadar pek çok farklı tür bulunur.

Monopoly

Monopoly Kutu Oyunu
Monopoly Kutu Oyunu
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Pek çok kişinin aklına en sevilen kutu oyunları denilince ilk Monopoly gelir. Monopoly oynanışı son derece basit olduğundan hem çocuklar hem yetişkinler tarafından oynanması mümkündür. Oyunun amacı; mülk alma, satma ve kiralama yoluyla bir servet edinmek ve diğer oyuncuları iflasa zorlayıp galip gelmektir. Alanlara ayrılmış oyun tahtası üzerinde oyuncular attıkları zar kadar ilerler. Geldikleri alan üzerinde yazan arsaları satın alabilir, üzerlerine ev ve otel dikebilirler. Ayrıca belirli talimatlar olan alanlara geldikleri zaman yazan talimatları yerine getirirler. Oyunun kasası olan banka, oyun başlangıcında her oyuncuya belirli bir miktar para verir. Aynı zamanda ikramiye ödemeleri de banka tarafından yapılır. Satın alınan gayrimenkullerin bedelleri, vergiler ve cezalar oyuncular tarafından bankaya ödenir.  Oyuncular sahipsiz bir mülke geldiklerinde oyun kartı üzerinde yazan bedeli ödeyerek mülkü satın alabilir ve tapu kartını elde edebilirler. Oyuncu, bir başka oyuncunun sahip olduğu mülk üzerine geldiğinde tapu kartındaki listeye göre belirlenen kira bedelini öder. Mülk üzerinde ev ya da tapu olduğunda kira bedeli yükselir.

Risk

Risk Kutu Oyunu
Risk Kutu Oyunu
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Oyuncuların minyatür bir orduya komuta etme yoluyla dünyada hakimiyet kurmaya çalıştığı Risk gelmiş geçmiş en başarılı askeri strateji temalı kutu oyunlarından biri olma özelliğine sahiptir. Ordularının başına geçen oyuncular en iyi kumandan olmak için diğer oyuncuların ordularını bozguna uğratmaya çalışırlar. Hem şans hem strateji açısından en iyi olan kumandan oyunu kazanır.

Risk, dünya üzerinde farklı renklere ayrılmış 5 ayrı bölgede başlar. Topçu, süvari ve piyadelerden oluşan minyatür piyonları kullanan oyuncular diğer oyuncuların bölgelerini fethetmek için saldırıda bulunurlar. En iyi kutu oyunları arasında sayılan Risk’te çarpışmaların kaderini oyuncuların karşılıklı attığı zarlar belirler. Gizli görev kartları oyunun eğlence dozunu artırırken savaş kartları mücadelenin seyrini değiştirme gücüne sahiptir. Bunun nedeni oyunda yapılan her hamlenin ve alınan her kararın mutlak sonucu etkileme özelliği taşımasıdır.

Scrabble

Scrabble Kutu Oyunu
Scrabble Kutu Oyunu
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

En eğlenceli kutu oyunları listesinin değişmez ismi olan Scrabble oyun tahtası üzerine harflerin dizilmesiyle oynanır. Her harf taşının farklı bir puan değeri vardır. Oyuncular bu harf taşlarıyla anlamlı kelimeler oluştururlar. Harflerin puan değerlerine ve oyun tahtası üzerinde yer alan ödüllü karelere göre oyuncunun oluşturduğu kelimeden kaç puan alacağı belirlenir. Oyun sonunda en yüksek puana ulaşan oyuncu oyunu kazanmış olur. Oyuncular kelime yazarken oyun tahtasında bulunan harf taşlarından birini kullanmak zorundadır. Kelimeler yatay ya da dikey olarak yazılabilir. Oyuncunun stratejisi harflerin puan değerlerinden de oyun tahtasındaki ödüllü karelerden de yararlanmak olmalıdır. Scrabble eğlenirken yeni kelimeler öğrenmeyi ve kelime hazinesini genişletmeyi sağlayan oyunlardan biridir.

Hasbro Gaming Cluedo Yalanın Peşinde

Hasbro Gaming Cluedo Yalanın Peşinde
Hasbro Gaming Cluedo Yalanın Peşinde
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Kendine özgü tarzıyla ön plana çıkan Hasbro Gaming Cluedo Yalanın Peşinde en iyi kutu oyunu alternatiflerinden biridir. Oyuncular oyun sırasında malikanesinde bir cinayetin kurbanı olan Dr. Black’i kimin, nerede ve hangi silahla öldürdüğünü bulmayı amaçlar. Gizemi çözmenin sırrı yalan söyleyenin kim olduğunu bulmaktır. Oyuncular bunu ortaya çıkarmak için yalan ve gerçek kartını kullanmalıdırlar.

Oyuncular oyun sırasında kimin katil olduğuna ve cinayeti nerede hangi silahla nerede işlediğine dair iddialarda bulunarak bir odadan diğerine ilerler. Diğer oyuncuların kartlarını göstermesiyle birlikte olasılıklar azaltıldığı gibi Yalancı Butonu kullanılarak sahtekarlar ortaya çıkarılabilir. Aynı zamanda Sorgu Odası ipuçları keşfedilir. Davayı çözdüğünü düşünen oyuncu suçlamada bulunabilir.  Hangi oyuncunun suçlaması doğruysa o oyuncu oyunu kazanır.

Tabu XL

Tabu XL
Tabu XL
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Tabu XL en güzel kutu oyunları arasında yer alan ve popülaritesini asla kaybetmeyen bir oyundur. Oyuncular kelimeleri klasik oyundan farklı olarak çizerek, Tabu kuklasıyla anlatarak ve en çok 15 kelime kullanarak anlatabilirler. Oyuncular sıra kendilerine geldiğinde pas geçebilirler. Oyun alanı üzerinde yer alan bitiş hanesine ilk gelen takım oyunun galibi olur. Klasik Tabu anlatımında soru kelimesi takım arkadaşlarına anlatılırken tabu kelimelerin kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir. 15 ipucu kelime kullanılarak mümkün olan en çok sayıda soru kelimesi anlatılmaya çalışılır. Soru kelimeleri konuşmadan yalnızca çizerek anlatılabilir. Ya da tabu kuklasından yararlanılabilir.

Jungle Speed

Jungle Speed
Jungle Speed
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Algılama, hız ve refleksin bir arada bulunduğu heyecan dolu bir oyun olan Jungle Speed eğlenceli kutu oyunları arasında yer alır. Oyuncular oyun sırasında kendilerine dağıtılan kartlardan kurtulmaya çalışırlar. Totemin ortaya yerleştirilmesinin ardından tüm oyunculara eşit sayıda kart dağıtılır. Desen kartını her oyuncu sırasıyla önüne açtıktan sonra iki oyuncuda aynı desenin bulunması halinde düello başlamış olur. Totemi kapan oyuncunun önüne açtığı kartları düelloyu kaybeden oyuncuya verse de kartların desenlerin oldukça şaşırtıcı olduğu unutulmamalıdır. Toteme düello harici dokunan oyuncunun herkesin önünde açık olan kartları alma zorunluluğu vardır. Kartları ilk bitiren oyuncu oyunu kazanmış olarak kabul edilir.

Jenga

Jenga
Jenga
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Sevdiklerinizle keyifli zaman geçirmenin en garantili yollarından biri hiç tartışmasız bir şekilde Jenga’dır. 3 yaşından büyük olan herkes istediği her ortamda Jenga oynayarak keyifli zaman geçirir. El becerisi ve denge gerektiren Jenga oyuncuları oyun esnasında konsantrasyonlarını en üst seviyede sağlamalıdır. Rakibin olası hamlelerini dikkate almak Jenga bir strateji oyunu olduğundan çok önemlidir. Oyunun en önemli özelliği stratejik düşünmeye, el becerilerinin gelişmesine ve gözlem yeteneğinin artmasına yardımcı olmasıdır. Dikkatli bir gözlem yapan ve oyunun akışını iyi bir şekilde analiz eden oyuncunun oyunu kazanma şansı daha fazladır.

Entrika Plus

Entrika Plus
Entrika Plus
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Entrika darbe temalı bir kutu oyunudur. Oyuncular entrika ve blöf dolu bir mücadelede politik bir grup olarak rejimi ele geçirmeye çalışırlar. Bu sırada asker, medya ve iş dünyası gibi kesimlerden destek alabilecekleri gibi destek aldıklarını iddia ederek de hamlelerini şekillendirebilirler. Oyun başladığında oyuncular ellerinde kapalı durumda bulunan 2 karakter kartıyla hamlelerini yaparlar. Bu arada ellerinde istedikleri kartın olduğunu söyleyebilir ve bu karta ilişkin hamleyi yapabilirler. Diğer bir oyuncunun meydan okuması ve iddiasını ispatlaması halinde ise elindeki kartı kaybederler. Rakiplerinin tüm karakterlerini saf dışı bırakmayı başaran oyuncu oyunun galibi olur.

Twister

Twister
Twister
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Aileniz ya da arkadaşlarınızla birbirinize dolanacağınızı ancak çok da keyifli vakit geçireceğinizi söylesek bize inanır mısınız? Eğer daha önce Twister ile tanıştıysanız yanıtınızın “Evet” olacağından eminiz. Eğlence ve kahkaha garantili bir oyun olan Twister’da oyuncuların elleri ve ayakları Twister matının üzerinde dururken bir kişi çarkı döndürerek oyuncuların kaderini belirler. Eğer herhangi bir oyuncunun dirseği ya da dizi mata değerse ya da oyuncu düşerse Twister’dan elenmiş olur. Oyunu, devrilmeden ya da dizi veya dirseği mata değmeden kalmayı başaran oyuncu kazanır. Twister 6 yaşın üzerindeki tüm oyuncular tarafından keyifle oynanabilir. Bu nedenle Twister çocukların ev ortamında enerjilerini atmasını sağlayacak mükemmel bir aktivite olma özelliğine sahiptir.

Bil Bakalım Kim

Bil Bakalım Kim
Bil Bakalım Kim
Amazon Fiyatını Öğren! N11 Fiyatını Öğren!

Klasik bir tahmin oyunu olan Bil Bakalım Kim eğlenceli vakit geçirmeyi sağlamasının yanı sıra çocukların zeka gelişiminde oynadığı rol nedeniyle de son derece popülerdir. Oyuncular rakiplerinin seçtiği karttaki kişinin kim olduğunu bulmaya çalışırken yanıtı “Evet” ya da “Hayır” olabilecek sorular sorarlar. Bu aşamada tabloda bulunan ve oyuncunun bilmesi gereken karakterin kişisel özellikleri ve yüz hatlarıyla ilgili sorular sorulması gerekir. Soruların yanıtları oyun içerisindeki karakterlerin bulunduğu oyun tablosuna göre verilir. Oyunun galibi, doğru tahminde bulunan ilk kişi olur. Galip gelmek isteyen oyuncunun hızlı düşünme ve tahmin etme yeteneğine sahip olması önemlidir. Oyunun 2 ve daha fazla sayıda kişi ile oynanması mümkündür.

Yorum yapın