En İyi Korku Kitabı Önerileri

Kitap okumak çoğu kişi için bir tutku olsa da konu korku kitaplarına gelince akan sular durur. Korku kitapları çoğu kişi tarafından korkunç kitaplar tanımlamasından öteye gidemese de korku kitaplarından vazgeçemeyen ayrı bir okuyucu kitlesi vardır. Bu kitle için en korkunç kitaplar en keyifli okuma saatlerinin olmazsa olmazıdır. Eğer siz de dünyanın en iyi korku yazarları tarafından kaleme alınan en iyi korku kitapları neler merak ediyorsanız hadi başlayalım!

En İyi Korku Gerilim Kitapları Öneri Listesi

Dünyanın en korkunç kitabı nedir merak ediyor ve kitap önerileri korku türünde kitaplar içerdiğinde mutlu oluyorsanız doğru yerdesiniz.En iyi korku romanları listemizde yer alan ve titizlikle seçtiğimiz her bir kitabı keyifle okuyacağınızdan eminiz.

En Güzel Korku Kitapları Tavsiyeleri

Korku türünün ayrı bir hayran kitlesi olduğunun farkındayız. Bu nedenle sizlere en yeni korku kitaplarından korku türünün klasikleşmiş örneklerine kadar pek çok kitaptan oluşan korku gerilim kitapları tavsiye listemizi hazırladık.

Rosemary’nin Bebeği – Ira Levin

Rosemary’nin Bebeği - Ira Levin
Rosemary’nin Bebeği – Ira Levin
Amazon Fiyatını Öğren!

Yayınlandıktan bir süre sonra beyazperdeye aktarılan Rosemary’nin Bebeği çok başarılı ancak zaman içerisinde filmin gölgesinde kalmış bir romandır. En iyi korku kitapları denilince akla gelen ilk isimdir. Film uyarlaması romana çok yakın olan olay örgüsü ve diyaloglarıyla adeta romanı okuyormuş izlenimi uyandırsa da korku türündeki kitapları sevenler Rosemary’nin Bebeği’ni mutlaka okumalıdır. 

En iyi korku romanları arasında ilk sıralarda gelen Rosemary’nin Bebeği bir kâbusun ardından hamile kalan Rosemary’nin hikâyesini anlatır. Rosemary hamile kaldıktan sonra çevresindeki herkesle ilgili şüpheleri artar ve kendine giderek daha izole bir hayat yaratır. Kitap farklı bir yaşam mücadelesinin içinde bulunan bir çiftin yaşadığı ekonomik ve duygusal belirsizliklerden bir annenin bebeği için duyduğu basit korkulara kadar yaşanan dehşete dair pek çok konu yazarın olağandışı ustalığıyla birbirine bağlanır. 

Kafes – Josh Malerman

Kafes - Josh Malerman
Kafes – Josh Malerman
Amazon Fiyatını Öğren!

Korku romanı yazarları arasına Kafes ile giriş yapan Josh Malerman’ın bu ilk romanı pek çok ödüle sahip. Ayrıca pek çok yarışmada finale kalan kitaplar arasında bulunuyor. Tüm dünyada okuyucular üzerinde en çok etki uyandıran kitaplardan biri olarak kabul edilen Kafes bu sayede korku kitabı önerileri listelerinde kendine kolayca yer buluyor. 43 bölümden oluşan Kafes kitabında iki kısım var. İlk kısımda Malorie ile çocuklarının nehirdeki zorlu yolcuğunu anlatan kitabın ikinci kısmı Malorie’nin gebeliği ile doğumu arasında kalan süreyi konu alıyor. 

Korku gerilim kitap önerileri  arasında ilk sıralarda yer alan Kafes kıyamet sonrasında geçen bir romandır. Romanın başkişisi Malorie kıyametten sonraki zamanda herkesten uzak ve terk edilmiş bir evde uzun yıllar geçirse de artık kendine daha güvenli bir yer bulmak ister. Bu arayış sırasında başına gelenleri konu alan Kafes, türünün en başarılı örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Hayvan Mezarlığı – Stephen King

Hayvan Mezarlığı - Stephen King
Hayvan Mezarlığı – Stephen King
Amazon Fiyatını Öğren!

Korku gerilim denilince alanının 1 numarası Stephen King’in kitaplarının bulunmadığı korku gerilim kitapları tavsiye listesi olması elbette imkansız. Baştan başa kendi romanlarıyla bir en iyi korku kitapları tavsiye listesi çıkartabilecek olan Stephen King’in Hayvan Mezarlığı isimli romanı türünün en iyilerindendir.

Daha sonra beyazperdeye de uyarlanan Hayvan Mezarlığı’nda Dr. Louis ile ailesinin hayvan mezarlığının biraz ilerisindeki Kızılderili mezarlığının da dahil olduğu gerilim dolu hikâyesine yer verilir. Çocuk kaybı, ebeveyn hataları ve ölüp ölüp dirilme gibi konulara odaklanan Hayvan Mezarlığı korku gerilim türünü sevenlerin mutlaka okuması gereken kitapların başında gelir.

Yapraklar Evi – Mark Z. Danielewski

Yapraklar Evi - Mark Z. Danielewski
Yapraklar Evi – Mark Z. Danielewski
Amazon Fiyatını Öğren!

Şimdiye kadar yazılmış en korkunç kitaplar arasında yer alan Yapraklar Evi içi dışından büyük olan bir evin kâbus dolu hikâyesini okuyucularla buluşturuyor. Mark Z. Danielewski tekniği, yazım stili ve hikaye kurgusuyla son derece başarılı postmodern romanıyla korku gerilim kitap önerileri listesinde kendine yer bulmayı başarıyor. Evin sahibi pürüzsüz, kül grisi duvarlardan oluşan labirente açılan bir gizemli kapının belirmesiyle Pulitzer ödüllü Will Navidson ile yoğun bir araştırma içine giriyor.

Daha sonra yaptıkları keşifleri konu alan Navidson Record filminin Zampanò isimli görme engelli bir adamın yoğun odak noktası haline geliyor ve Zampanò bu konu hakkında akademik bir hassasiyetle uzun yazılar kaleme alıyor. Zampanò dairesinde ölü bulunduğu zaman sorunlu bir dövme sanatçısı olan Johnny Truant bu notları keşfederek takıntıyı da devralıyor. Bu aşamadan sonra okuyucu da kendini bu takıntıya kapılmış halde buluyor.

Dracula  – Bram Stoker

Dracula  - Bram Stoker
Dracula  – Bram Stoker
Amazon Fiyatını Öğren!

Korku gerilim kitapları tavsiye listelerinde kendine yer bulması garanti kitaplardan biridir. Şimdiye kadar yazılmış en güçlü korku hikâyelerinden biridir. Her ne kadar Dracula bir vampir hikâyesi olsa da aklınıza günümüzün modern vampir hikâyelerindeki sempatik ve çekici vampirler gelmesin. Kont Dracula’nın öyküsü çok daha şeytâni, çarpık ve karanlıktır. Roman 1897 yılında yayınlanmış olmasına karşın popülerliğini hiçbir zaman kaybetmemiştir.

Dracula için vampir fantezisinin yapı taşlarını ortaya koyan eser demek pek de yersiz sayılmaz. Transilvanyalı Kont Dracula ile tanışmamızı sağlayan roman avukat Jonathan Harker’ın iş seyahati nedeniyle Kont Drakula’nın şatosunda kalmasıyla başlıyor. Harker Dracula’nın vampir olduğunu öğrenerek şatodan kaçınca Dracula İngiltere’ye taşınmaya karar veriyor. Dracula’nın İngiltere’ye taşınması yeni kan bulmaya çalışırken ölümsüz lanetinin yol boyunca yayılmasına yol açıyor. Bunun sonucunda İngiltere’de Abraham Van Helsing’in yürüttüğü küçük bir vampir karşıtı grup Dracula’yı avlamaya çalışıyor.

Tepedeki Ev – Shirley Jackson

Tepedeki Ev - Shirley Jackson
Tepedeki Ev – Shirley Jackson
Amazon Fiyatını Öğren!

En iyi korku gerilim kitap önerileri listemizin sıradaki ismi Tepedeki Ev çok uzun zaman boyunca çok satanlar listesinin zirvesinde kalmış bir romandır. Aynı zamanda gerilim korku klasiklerinden biri olarak kabul edilir. Kitabı yazarı Shirley Jackson ise Neil Gaiman, Stephen King gibi yazarları etkilenemsi nedeniyle korku romanı yazarları arasında ayrı bir yere sahiptir.

Yoğun bir psikolojik süreçin yer aldığı Tepedeki Ev aynı zamanda insan zihninin görünürdeki yüzeyinin ardına geçmeyi başarıyor. Dr. John Montague adlı karakterin birtakım araştırmalarını test etmek için kiraladığı ve konakladığı “tepedeki ev” civarda perili ev olarak bilinmektedir. Hatta bu evi kiralayan pek çok kiracısı yalnızca birkaç gün kalmaya dayanmış sonra kaçmıştır. Çoğu kişi için dehşet verici olan bu durum Dr. John Montague içinse bir fırsattır. Çünkü doktorun amacı bu evdeki psişik olayları irdeleyip kaleme almak ve akademik bir şöhret kazanmaktır.

Medyum – Stephen King

Medyum - Stephen King
Medyum – Stephen King
Amazon Fiyatını Öğren!

En iyi korku kitapları arasında zirvedeki isimlerden Medyum’un beyazperdeye adaptasyonu, bir korku filmi klasiği olan The Shining’i korku türünü sevenlere kazandırmıştır. Medyum, Jack Torrance’in Overlook Oteli’ndeki yeni işiyle başlıyor. Bu eski otelde sezon dışı bekçi olarak görev yapmayan başlayan Jack Torrance ailesiyle yeniden iletişim kurmaya çalışırken bir yandan da yazıları üzerinde çalışmaya odaklanır. Sert kış havasının bastırmasıyla birlikte Overlook’un çevresinde garip ve korkunç güçler toplanmaya başlar. Ortaya uğursuz ve uzak bir hava çıktıkça bunu fark eden tek kişinin Jack Torrance’ın benzersiz yeteneklere sahip olan 5 yaşındaki oğlu Danny Torrance olması okuyucuyu beklenmedik sürprizlerle karşı karşıya bırakıyor.

Yorum yapın