Brüksel’de Nerede Kalınır? Brüksel Otel Önerileri

Avrupa’nın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul edilen Belçika’nın başkenti Brüksel Orta Çağ mimarisini günümüze kadar taşıyan nadide bir şehir. Taş sokakları ve dik çatılı evleri ile masalsı bir his yaşatırken muhteşem çikolataları, yüzlerce çeşit birası ve eşsiz lezzetleri ile kusursuz bir gastronomik deneyime davet ediyor. Brüksel Avrupa’nın gözde kentleri Paris, Roma ya da Barcelona’ya göre biraz daha sakin olsa da her köşesinde bir sürpriz ile karşılaşmanız mümkün. Peki en popüler turistik bölgeler hangileri, hem otel hem de kiralık daire olarak Brüksel de nerede kalınır ve bu bölgeler ziyaretçilerine neler vadediyor?

Brüksel’de Nerede Kalınır?

Brüksel'de Nerede Kalınır

Brüksel toplamda 6 bölgeye ayrılmış durumda. Fakat turistler tarafından en çok ziyaret edilen nokta şehrin merkezi olarak da ifade edilen Grand Palace. Etkileyici mimarisi ile ünlü olan bu bölge aynı zamanda UNESCO dünya mirası listesinde de yer alıyor. Grand Palace bölgesinden çıktığınız zaman Brüksel’de ziyaret edebileceğiniz diğer bölgeler ise sırasıyla Sablon, Marolles, Ixelles, Saint Gilles ve European Quarter olarak da adlandırılan Avrupa Bölgesi. Bu bölgelerin her biri mimari olarak bambaşka lezzetlere sahip.

İsviçre’nin 6 bölgesinde görülmesi gereken önemli ve ikonik yapılar mevcut. Örneğin 1958 yılında inşa edilen ve bir gözlemevi olarak hizmet veren Atomium bunlardan biri. Ek olarak Manneken Pis, Saint Michael Katedrali, Saint Gudula Katedrali, Avrupa Parlamentosu, Jeanneke Pis, Palais Royal, Bozar Sanat Merkezi ve Magritte Müzesi Brüksel şehrinde gezilmesi ve görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bu bölgelerde Brüksel konaklama öneri listesi ise şu şekilde:

Grand Palace / Şehir Merkezi

Grand Palace

Brüksel büyüleyici bir şehirse, bu şehrin kalbi Grand Palace’tır denebilir. Tarihi ve kültürel bir önemi olan bu meydan gotik, barok ve neoklasik tarzdaki muhteşem yapılarla donatılmış durumda. Hotel del Ville olarak da adlandırılan Belediye Binası 15. yüzyıldan kalma bir yapı olarak dikkat çeker. Bu yapı üzerinde bulunan ince işçilik, kuleler ve çanlar binayı çok daha görkemli hale getirir. Ayrıca Maison du Roi ya da Kralın Evi olarak da bilinen Broodhuys görülmeye değer yapılardan bir diğeridir ve Brüksel Şehir Müzesi de burada bulunur. Meydanda mola vermek için çok sayıda şık restoran ve kafe bulunur. Grand Palace bölgesi için Brüksel otel tavsiye listemiz ise şu şekilde:

Palais Gare du Nord (En ucuz)

Palais Gare du Nord bir otelden ziyade günlük kiralık bir daire. Çift kişilik bir konaklama için ideal bu dairede balkon mevcut. Önemli lokasyonların daireye olan uzaklıkları ise şu şekilde: Rue Neuve 2.2 km, Mont des Arts 2.4 km, Çizgi Roman Merkezi 1.8 km.

Dansaert Hotel (En popüler)

Grand Palace meydanı ve Belediye Binası gibi lokasyonlarda 400 metre mesafede bulunan Dansaert Hotel King’s House’a 1 km ve Mont des Arts’a 1 km uzaklıkta bulunuyor. İhtiyaç duyabileceğiniz tüm temel imkanlara bu otel üzerinden erişebilirsiniz.

Juliana Hotel (En lüks)

Brüksel’in en lüks otellerinden biri olan Julianna Hotel’de kontinental, İngiliz ve İrlanda tarzı, vejetaryen, helal, glutensiz, Amerikan ve açık büfe olmak üzere çeşitli restoran seçenekleri mevcut. Otelde kapalı havuz, spa, sağlıklı yaşam merkezi, fitness merkezi ve sauna bulunuyor. Çizgi Roman Merkezi, Mont des Arts ve Saint Hubert Kraliyet Galerisi otelin son derece yakınında bulunuyor. Otel Brüksel kalınacak yer listesinin en pahalı alternatifi.

Les Marolles & Sablon

Les Marolles & Sablon

Hem tarihi hem de zarif bir semt olan Sablon sanatın, lüksün ve muhteşem lezzetlerin birleştiği bir nokta. Tarihi bir meydana sahip olan semtin etkileyici dar sokakları bulunuyor. Gotik ve neoklasik tarzda yapıları bulunan Sablon bölgesinde Notre Dame du Sablon Kilisesi en dikkat çekici binalardan biri durumunda. Özellikle içindeki sanat eserleri görülmeye değer. Eğer bir sanat severseniz Sablon sizin için bir cennete dönüşebilir. Çünkü burada çok sayıda sanat galerisi ve antika dükkanı mevcut. Üstelik bunların birçoğu yerel sanatçıların eserlerini sergiliyor ve bu eserlerin tamamı satın alınabiliyor. Sablon bölgesinde dünyaca ünlü çikolata markalarının butik mağazalarını ziyaret edebilir, ünlü çay salonlarında çay seremonileri gerçekleştirebilir, güçlü hatıralar yaratacak pek çok ürün satın alabilirsiniz.

Eski dükkanlar, samimi kafe ve restoranları, yerel ürünler satan sokak pazarları ile turistik bir bölge olan Marolles ise Belçika tarzı binalarıyla da dikkat çeker. Bu canlı ve otantik bölgede dar sokakların yanı sıra Adalet Sarayı olarak da bilinen Palais de Justice etkileyici yapısı ve konumu ile ziyaret edilebilir. Şehre hakim bir lokasyonda bulunan yapı panoramik bir manzara sunar. Ayrıca St. Peter’s Church Kilisesi ve Notre Dame de la Chapelle Kilisesi de bölgenin önemli yapılarıdır. Bölgenin ünlü Marolles Pazarı da satılan lokal ürünler ile dikkat çeker. Burada ikinci el eşyalar ve sanat eserleri bulmak da mümkündür. Var olan çok sayıda sanat galerisinde en ünlü sanatçıların hem de yerel sanatçıların eserleri ile karşılaşılabilir. Ayrıca Marolles sokaklarında gezerken çok sayıda sokak sanatı ve graffiti yolunuzu kesebilir. Bu bölgede tercih edebileceğiniz Brüksel otel öneri listemiz ise şu şekilde:

Turistler için Brüksel nerede kalınır sorusunun Sablon’daki ve Les Marolles bölgesindeki dikkat çeken yanıtları ise şu şekilde:

Hostel Bruegel (En ucuz)

Paylaşımlı odalardan oluşan Hostel Bruegel’de lavabo ve banyolar ortak olarak kullanılıyor. Fiyatının ucuz olmasının nedeni de bu. Hostelde açık büfe kahvaltı mevcut. Hostel Bruegel Brüksel otel öneri listesinin parlayan yıldızı değil belki ama fiyatına göre kabul edilebilir.

Hotel Mozart (En popüler)

Muhteşem bir Mağribi tarzı dekorasyona sahip olan Hotel Mozart Sablon Meydanı’nın yanı sıra Grand Palace meydanına da yakın konumda bulunuyor. Brüksel’deki ünlü Manneken Pis heykeli otele yalnızca 7 dakikalık yürüme mesafesinde.

Rocco Forte Hotel Amigo (En lüks)

Grand Palace’ın köşe bölgesinde yer alan 5 yıldızlı Rocco Forte  Hotel Amigo içerisinde ödüllü bir restoran mevcut. Ayrıca tüm modern olanaklar ile birlikte spor salonu da bulunuyor. Manneken Pis heykeline 200 metre mesafede bulunan otelden 15 dakikalık bir yürüyüş ile Magritte Müzesi’ne de ulaşabiliyorsunuz. 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Bourse Metro İstasyonu ile Brüksel’in her noktasına ulaşabilirsiniz. Otel Brüksel konaklama tavsiye listemizin başarılı seçenekleri arasında.

Ixelles

Ixelles

Hem tarihi hem de modern öğeleri bir araya getiren Ixelles canlı gece hayatı ile pek çok turistin odak noktalarından biri durumunda. Semtin dar sokaklarında Art Nouveau mimari tarzını görebilmek mümkün. Bu mimari akımın en önemli temsilcilerinin olan Victor Horta’nın eserleri de yine Ixelles bölgesine yer alan Horta Müzesinde sergilenir. Sanat ve kültür faaliyetleri bakımından zengin bir bölge olan Ixelles pek çok sanat galerisine ev sahipliği yapar. Aynı zamanda Brüksel Güzel Sanatlar Akademisi de yine bölgede bulunur. Ixelles bölgesinde Place du Luxembourg ve Flagey gibi meydanlar özellikle barların ve gece kulüplerinin yoğun olduğu alanlardır. Bu bölgelerde yerel lezzetleri ve yerel biraları deneyimlemek mümkün. Ixelles bölgesi için Brüksel otel tavsiye listesi ise şu şekilde:

Chic Brussels (En ucuz)

Otelde konaklamak istemeyenler için 40 metrekarelik bir daire olan Chic Brussels 1 çift kişilik yatak ve 1 çekyattan oluşuyor. Dairede bir evde ihtiyaç duyabileceğiniz tüm imkanlar mevcut. Avrupa Parlamentosu binasına 2.9 km mesafede bulunan bina Egmont Sarayına da 3.7 km uzaklıkta bulunuyor. Horta Müzesi de 3.4 km mesafede. Otelde kalmak istemeyenler Brüksel kalınacak yer listesinin en uygun fiyatlı konaklama seçeneklerinden.

Hygge Hotel (En popüler)

Modern tasarımı, bahçesi ve terası ile son derece şık bir tesis olan Hygge Hotel Film Müzesi, Egmont Sarayı ve Magritte Müzesi gibi önemli lokasyonlara son derece yakın. Resepsiyon İngilizce ve Fransızca olarak hizmet verebiliyor. Havaalanına 11 km mesafede bulunan otelden çıkınca 15 dakikalık yürüme ile Avrupa Parlamentosu binasına varabilirsiniz.

Hotel Odette en Ville (En lüks)

1920’lerde kalma muhteşem bir binada hizmet veren Hotel Odette en Ville 2 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan tramvay ile şehrin her noktasına hızlı bağlantılar sağlıyor. İtalyan mermeri ve ince malzemeler ile dekore edilmiş olan odalar son derece şık. Ayrıca otel içerisinde çalışmak isteyenler için bir kütüphane mevcut. Şüphesiz Brüksel konaklama öneri listesinin en güzel otellerinden biri.

Saint Gilles

Saint Gilles

Etnik olarak muhteşem bir çeşitliliğe sahip olan Saint Gilles bölgesinde renkli duvarlarla, mural ve graffiti gibi sokak sanatları ile sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bölgenin en ünlü caddelerinden biri olan Waterloo Caddesi üzerinden çok sayıda butik mağaza, vintage ve antika dükkanları bulunur. Ayrıca bölgede yalnızca Belçika ve Fransız mutfağını değil aynı zamanda Türk, Fas ve Lübnan mutfaklarını da deneyimleyebilirsiniz. Saint Gilles bölgesinde ziyaret edebileceğiniz önemli lokasyonlar ise şu şekilde: Organik bir pazar olan Place du Chatelain, neo-gotik tarzda bir yapı olan ve Maison Communale olarak da adlandırılan Saint Gilles Belediye Binası ve bölgenin en yüksek noktası olan Belvedere. Saint Gilles bölgesi Brüksel konaklama tavsiye listesi ise şu şekilde:

Argonne Gare di Midi 29 (En ucuz)

Porte de Hal ile Manneken Pis heykeline yakın bir lokasyonda bulunan 35 metrekarelik stüdyo daire Brüksel konaklama tavsiye listesinin fiyat performans olarak en iyi seçenekleri arasında. Ayrıca Mont des Arts, Brüksel Belediye Binası ve Palais de Justice gibi önemli merkezler daireye yakın bir konumda bulunuyor. Sakin bir sokakta yer alan dairede ısıtma ve soğutma sistemleri mevcut.

Hotel Park Inn by Radisson (En Popüler)

Hızlı tren garlarına 200 metrelik bir mesafede bulunan otel şehrin her noktasına ulaşmayı oldukça kolay hale getiriyor. Modern odalara sahip olan otelde fitness merkezi, restoran ve bar mevcut. Otelin yeşil terasında güzel kokteyllerin ve eşsiz Belçika biralarının tadına bakmak mümkün. Otelden çıktıktan sonra 20 dakikalık bir yürüme ile Grand Place ve Manneken Pis heykeline ulaşabilirsiniz.

Dream Apartment (En lüks)

Saint Gilles merkezinde 70 metrekarelik lüks bir daire olan Dream Apartment bahçe manzaralı bir balkona sahip. Ev içerisinde ısıtma ve soğutma sistemlerinin yanı sıra tam donanımlı bir mutfak da mevcut. Ayrıca daire evcil hayvan dostu. Önemli merkezlerin bu daireye olan uzaklıkları ise şu şekilde: Palais de Justice 1.4 km, Porte de Hal 600 metre, Place Royal 2.3 km ve Egmont Sarayı 2.4 km.

Avrupa Bölgesi

European Quarter

Avrupa Birliği’nin kalbi olarak değerlendirilen European Quarter ya da Avrupa Bölgesi etkileyici bir modern mimariye sahip. Pek çok önemli kuruluş ve büyükelçilik bu bölgede yer alıyor. Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu bunlardan bazıları. Ayrıca bölgede Parlamentarium ve Atomium gibi simgesel yapılar da ziyaret edilebilir. Avrupa Bölgesinde görülmeye değer pek çok yeşil alan da bulunuyor. Özellikle Triumf Parkını ve Cinquantenarie Parkını görülmesi gereken yerler listesine mutlaka eklemelisiniz. Avrupa bölgesinde konaklamak için tercih edebileceğiniz Brüksel otel tavsiye listesi ise şu şekilde:

Archimede Guest House (En ucuz)

Her ne kadar adı guest house olarak geçiyor olsa da bu konaklama tesisinde paylaşımlı odalar yok. Standart çift kişilik odalarda konaklamak mümkün. Tesisin tamamında ücretsiz i̇nternet erişimi var. Guest House Avrupa Parlamento Binasına 1 km, Film Müzesine 1.6 km, Cinquantenaire parkına ise 800 metre uzaklıkta bulunuyor. Brüksel otel tavsiye listesinde Avrupa Bölgesi için bulabileceğiniz daha ucuz bir konaklama seçeneği yok!

First Euroflat Hotel (En popüler)

Schuman metro istasyonu ile arasında 100 metre bulunan şehrin her noktasına toplu ulaşım ile seyahat etmek isteyenler için ideal. Odalarda çay ve kahve yapma imkanı mevcut. Otelin bahçe terasına açılan bir kahvaltı salonu, saunası, kafesi ve 90 kişilik kapasitesi ise bir toplantı ve etkinlik salonu mevcut. Avrupa Birliği Konseyi otele 400 metre uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca Cinquantenaire Parkı ve Autoworld Müzesi de yalnızca 10 dakikalık yürüme mesafesinde.

Marriott Executive Apartments (En lüks)

43 metrekarelik bu dairede 1 çift kişilik büyük yatak ve bir de çekyat mevcut. Hem bahçe hem de şehir manzarası bulunan dairenin bulunduğu apartmanda lüks bir restoran ve bar bulunuyor. Pek çok önemli lokasyona yakın durumda bulunan bu dairenin böylesine pahalı olmasının nedeni içinde bulunduğu sitenin Avrupa Birliği diplomatlarının vakit geçirdikleri restoranları ve barları içinde barındırıyor olması.

Yorum yapın